Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva
17.07.2016
Zahraničné záležitosti a medzinárodné
vzťahy
Avíza a memo

Avízo: M. Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa v pondelok 18. júla zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli, ktoré je zároveň prvé počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Rokovanie ministrov sa začne diskusiou o situácii v Turecku po víkendovom neúspešnom pokuse o prevrat. Na programe je aj diskusia o Latinskej Amerike zameraná na zhodnotenie posledného vývoja v regióne a ďalšie smerovanie politík EÚ k danému regiónu, s dôrazom na potvrdenie záujmu o prehĺbenie vzájomnej spolupráce. Predmetom diskusie v tejto súvislosti budú najmä vzťahy EÚ s Kubou, situácia vo Venezuele a Kolumbii a príprava Ministerskej schôdzky EÚ-CELAC.

V kontexte nedávno prijatej Globálnej stratégie EÚ budú ministri diskutovať o možnostiach jej efektívnej implementácie v súlade so sektorovými politikami EÚ a o možnosti rozpracovať jej substratégie.

Dôležitou témou bude aj ďalšie smerovanie strategického partnerstva EÚ s Čínou, s oporou na novoprijatú Stratégiu EÚ voči Číne i výsledky tohtotýždňového summitu EÚ – Čína v Pekingu. Diskutovať sa bude o modalitách vzájomnej spolupráce vo všetkých oblastiach, aj v kontexte rokovaní o investičnej dohode, konektivite, medzinárodnej bezpečnosti, ako aj o vzájomnom dialógu o ľudských právach.

Ministri sa opäť budú zaoberať témou migrácie, kde zhodnotia možností budovania partnerstiev s tretími krajinami za účelom efektívnej kontroly migračných tokov, posúdia napĺňanie dohody EÚ s Tureckom a vymenia si názory na pripravované septembrové vrcholové podujatia k migrácii v New Yorku.

Na okraj zasadnutia Rady sa uskutočnia aj pracovné raňajky s ministrom zahraničných vecí USA J. Kerrym zamerané na výmenu názorov na aktuálne zahraničnopolitické otázky a konflikty.

Rada prijme závery o Venezuele, o stratégii EÚ voči Číne, o Južnom Sudáne, Somálsku, Afganistane a Pakistane.

Po skončení zasadnutia Rady bude minister M. Lajčák v mene EÚ viesť Medzivládnu konferenciu so Srbskom, na ktorej Únia otvorí dve kapitoly v prístupovom procese tejto západobalkánskej krajiny - č. 23 (Súdnictvo a základné práva) a 24 (Spravodlivosť, sloboda a bezpečnosť). Ide o prvý úspech slovenského predsedníctva v rámci prioritnej oblasti politika rozširovania EÚ.

 

Hlavné body programu

Doorstep ministra M. Lajčáka pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci

 

Dokumenty na stiahnutie

Nedávne aktuality

15.09.2016
Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok zastupoval Radu Európskej únie na plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu v Štrasburgu
Štrasburg (13. - 14. september) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok počas plenárnej schôdze Európskeho parlamentu v Štraburgu vystupoval, v mene Rady Európskej únie, k viacerým bodom programu plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.
Viac
14.09.2016
Európska pohraničná a pobrežná stráž – definitívne schválenie
Brusel / Štrasburg (14. september) – Rada EÚ definitívne schválila zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, čím sa otvára cesta k začatiu jej činnosti v polovici októbra.
Viac
13.09.2016
Konferencia k spolupráci EÚ – Stredná Ázia pod taktovkou slovenského predsedníctva
Brusel (13. septembra) – V priestoroch Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli sa uskutočnila Konferencia pod názvom „EÚ – Stredná Ázia: Nové dimenzie spolupráce“. Podujatie zorganizovalo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v spolupráci s Regionálnym centrom Rozvojového programu Spojených národov (UNDP) v Istanbule. Konferenciu spoločne otvorili štátny tajomník MZVaEZ SR Lukáš Parízek a riaditeľka UNDP centra Cihan Sultanoğlu.
Viac
13.09.2016
V Bruseli sa prezentujeme výstavou najlepšieho výberu zo slovenskej grafiky
Brusel (13. september) – Albín Brunovský, Vladimír Gažovič, Dušan Kállay, Dušan Polakovič, Peter Kľúčik a Kamila Štanclová sú autori, ktorých diela môžete do konca októbra obdivovať na výstave Slovenská grafika v priestoroch Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
15.09.2016
Bratislavský summit: v hlavnom meste sa zíde 27 lídrov krajín EÚ
Bratislava bude v piatok 16. septembra hostiť neformálny summit 27 lídrov členských krajín EÚ, predsedu Európskej rady D. Tuska a predsedu Európskej komisie J. C. Junckera. Vrcholná schôdzka, známa ako Bratislavský summit, prediskutuje ďalšie smerovanie únie po tom, ako občania Veľkej Británie referendom rozhodli o vystúpení svojej krajiny zo spoločného európskeho projektu.
Viac
12.09.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na septembrovom plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu: podpis nariadenia o Európskej pohraničnej stráži a Správa o stave únie predsedu Európskej komisie J. C. Junckera
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade Európskej únie Ivan Korčok sa v dňoch 13. a 14. septembra zúčastní plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
09.09.2016
Avízo: Neformálne zasadnutie ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva
V dňoch 11. – 13. septembra sa v Bratislave uskutoční neformálne zasadnutie ministrov pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (AGRIFISH). Hostiteľka zasadnutia, ministerka poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, privíta svojich rezortných kolegov, ministrov poľnohospodárstva, predstaviteľov Európskej komisie a Európskeho parlamentu a viacerých významných hostí.
Viac
08.09.2016
Avízo: Neformálne zasadnutie ministrov pre rozvoj (Neformálne zasadnutie FAC / rozvoj)
Viac
27.06.2016
Mediálne príležitosti
Viac
27.06.2016
Priority Slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Viac
23.06.2016
Hlavné inštitúcie EÚ
Viac
23.06.2016
Rozpočet SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky