Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Pamiatky UNESCO

Objavte tajomné zákutia pralesov, ojedinelé podzemné kráľovstvá, starobylé mestá či impozantné artefakty ľudového umenia. Podmanivé prírodné krásy spolu s fascinujúcou architektúrou vytvárajú pôvab Slovenska.

Pamiatky zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO na území Slovenska:

  • Spišský hrad s okolím
  • Banská Štiavnica
  • Vlkolínec
  • jaskyne a priepasti Slovenského a Aggtelekského krasu
  • historické mesto Bardejov
  • Dobšinská ľadová jaskyňa
  • Karpatské bukové pralesy
  • drevené kostoly Karpatského oblúka
  • spišské mesto Levoča

Banska Stiavnica

Banská Štiavnica

Mystické miesto obkolesené Štiavnickými vrchmi v sebe spája zvláštnu mágiu a zároveň príjemnú rodinnú atmosféru. Bohatá tradícia baníctva sa v meste zachovala dodnes. Jedinečné banské vodné nádrže – tajchy sa dnes využívajú ako prírodné kúpaliská. Priamo v meste môžete aj v súčasnosti sfárať do bane alebo navštíviť banský skanzen. Medzi dominanty mesta patrí štiavnická baroková Kalvária či Starý a Nový zámok. Očarujúce je aj okolie Banskej Štiavnice s množstvom turistických a cykloturistických trás.

spissky hrad

Spišský hrad, Levoča a pamiatky okolia  

Jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, Spišský hrad, zažil svoj najväčší rozkvet v 15. storočí, keď bol reprezentačným šľachtickým sídlom. Hrad je vyhľadávanou turistickou atrakciou Spiša. Za návštevu stojí aj Spišské Podhradie s renesančno-barokovými meštianskymi domami, cirkevné mesto Spišská Kapitula a gotický kostol Ducha svätého v Žehre. Stredoveké kráľovské mesto Levoča patrí medzi historické skvosty Slovenska. Chrám sv. Jakuba sa pýši najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete z dielne Majstra Pavla z Levoče.

BJ 2

Bardejov

Gotická perla Šariša sa môže pochváliť množstvom mimoriadne vzácnych pamiatok. Unikátnym je umiestnenie goticko-renesančnej budovy mestskej radnice v strede obdĺžnikového námestia. Dominantou Bardejova je gotický kostol Baziliky sv. Egídia, ktorej interiér očarí návštevníkov jedinečným súborom jedenástich neskorogotických krídlových oltárov. V blízkosti centra sa nachádza urbanistická kuriozita – súbor židovských budov s bývalými kúpeľmi a synagógou. Neodmysliteľnou súčasťou mesta sú Bardejovské Kúpele, ktoré patria medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku.

dobsinska ladova

Poklad pod zemou

K svetovým prírodným unikátom patria jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, ku ktorým neskôr pribudla Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. V tomto obrovskom podzemnom ľadovci nájdete nádherné ľadové stĺpy, ľadopády a stalagmity. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná svojho druhu v Európe. Jaskyňu zdobia kryštály aragonitu, ktoré pripomínajú krehké koraly a morské sasanky. Unikátom Krásnohorskej jaskyne je Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, ktorý patrí s výškou 32,6 metrov medzi najväčšie sintrové útvary na svete.

bukovske vrchy

Karpatské bukové pralesy

Pralesy Stužica, Rožok, Havešová v Bukovských vrchoch a Vihorlatský prales predstavujú jedinečné pôvodné lesy bez civilizačných zásahov. Zažijete tu neopakovateľnú atmosféru prirodzeného prostredia skutočného lesa, plného tajuplných skvostov prírody. Dominantnou drevinou je buk, dorastajúci do výšky až  40 metrov. Vysoké vrchy a nádherné hlboké doliny vytvárajú nerušený domov pre vzácne živočíchy, ako sú medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid či los mokraďový. Pre tých, ktorí majú radi panenskú prírodu, sú Karpatské bukové pralesy tým pravým miestom na oddych.

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Good Idea Slovakia

Nedávne aktuality

15.09.2016
Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok zastupoval Radu Európskej únie na plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu v Štrasburgu
Štrasburg (13. - 14. september) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok počas plenárnej schôdze Európskeho parlamentu v Štraburgu vystupoval, v mene Rady Európskej únie, k viacerým bodom programu plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.
Viac
14.09.2016
Európska pohraničná a pobrežná stráž – definitívne schválenie
Brusel / Štrasburg (14. september) – Rada EÚ definitívne schválila zriadenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, čím sa otvára cesta k začatiu jej činnosti v polovici októbra.
Viac
13.09.2016
Konferencia k spolupráci EÚ – Stredná Ázia pod taktovkou slovenského predsedníctva
Brusel (13. septembra) – V priestoroch Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli sa uskutočnila Konferencia pod názvom „EÚ – Stredná Ázia: Nové dimenzie spolupráce“. Podujatie zorganizovalo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v spolupráci s Regionálnym centrom Rozvojového programu Spojených národov (UNDP) v Istanbule. Konferenciu spoločne otvorili štátny tajomník MZVaEZ SR Lukáš Parízek a riaditeľka UNDP centra Cihan Sultanoğlu.
Viac
13.09.2016
V Bruseli sa prezentujeme výstavou najlepšieho výberu zo slovenskej grafiky
Brusel (13. september) – Albín Brunovský, Vladimír Gažovič, Dušan Kállay, Dušan Polakovič, Peter Kľúčik a Kamila Štanclová sú autori, ktorých diela môžete do konca októbra obdivovať na výstave Slovenská grafika v priestoroch Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli.
Viac
23.08.2016
Spoločné vyhlásenie: Ministerská konferencia k Európskemu dňu pamiatky obetí totalitných režimov
(Bratislava, 23. augusta 2016)
Viac
06.07.2016
Prejav predsedu vlády SR R. Fica v Európskom parlamente
Viac
15.09.2016
Bratislavský summit: v hlavnom meste sa zíde 27 lídrov krajín EÚ
Bratislava bude v piatok 16. septembra hostiť neformálny summit 27 lídrov členských krajín EÚ, predsedu Európskej rady D. Tuska a predsedu Európskej komisie J. C. Junckera. Vrcholná schôdzka, známa ako Bratislavský summit, prediskutuje ďalšie smerovanie únie po tom, ako občania Veľkej Británie referendom rozhodli o vystúpení svojej krajiny zo spoločného európskeho projektu.
Viac
12.09.2016
Avízo: Štátny tajomník Korčok na septembrovom plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu: podpis nariadenia o Európskej pohraničnej stráži a Správa o stave únie predsedu Európskej komisie J. C. Junckera
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade Európskej únie Ivan Korčok sa v dňoch 13. a 14. septembra zúčastní plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Viac
09.09.2016
Avízo: Neformálne zasadnutie ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva
V dňoch 11. – 13. septembra sa v Bratislave uskutoční neformálne zasadnutie ministrov pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (AGRIFISH). Hostiteľka zasadnutia, ministerka poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, privíta svojich rezortných kolegov, ministrov poľnohospodárstva, predstaviteľov Európskej komisie a Európskeho parlamentu a viacerých významných hostí.
Viac
08.09.2016
Avízo: Neformálne zasadnutie ministrov pre rozvoj (Neformálne zasadnutie FAC / rozvoj)
Viac
27.06.2016
Mediálne príležitosti
Viac
27.06.2016
Priority Slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Viac
23.06.2016
Hlavné inštitúcie EÚ
Viac
23.06.2016
Rozpočet SK PRES
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Venezuele
Viac
19.07.2016
Závery Rady o stratégii EÚ týkajúcej sa Číny
Viac
19.07.2016
Závery Rady o Turecku
Viac
19.07.2016
Priority EÚ v rámci Organizácie Spojených národov a na 71. zasadnutie VZ OSN
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky