Slovensko a eú
História a ekonomika
Územie Slovenska bolo osídlené už od najstarších dôb. Postupne sa tu rozvíjali viaceré kultúry, ktoré v 4. storočí zasiahla expanzia Keltov a germánsko-rímske súperenie. V dobe sťahovania národov prišli prví Slovania. Po Samovej ríši v 7. storočí a Nitrianskom kniežatstve na začiatku 9. storočia vznikla v roku 833 Veľkomoravská ríša – prvý spoločný štát predkov Čechov a Slovákov.
Príchod kresťanstva
V roku 863 prišli na Veľkú Moravu na pozvanie kniežaťa Rastislava bratia Cyril a Metod z Byzancie, ktorí šírili kresťanstvo a do staroslovienčiny preložili Bibliu. Po páde Veľkej Moravy začiatkom 10. storočia ovládli územie staromaďarské kmene a priestor dnešného Slovenska sa stal súčasťou Uhorska. Uhorsko postupne hospodársky rástlo. Rozvíjali sa banské mestá, obchodné centrá a na území dnešnej Bratislavy bola v roku 1467 založená Academia Istropolitana, prvá univerzita na Slovensku. V roku 1762 vznikla v Banskej Štiavnici Banská akadémia – prvá technická vysoká škola na svete.
Korunovačné mesto
Po vpáde Turkov do Európy bola Bratislava od 16. do 18. storočia korunovačným mestom pre 18 uhorských kráľov a kráľovien vrátane Márie Terézie, panovníčky európskeho významu. V Bratislave, vtedajšom Prešporku, bol po napoleonskej bitke pri Slavkove (Francúzsko proti Rakúsku a Rusku) podpísaný Bratislavský mier.
V 19. storočí Slováci po prvý raz sformulovali svoj politický program. Rozmach národného hnutia ochromilo rakúsko-uhorské vyrovnanie v roku 1867 a 50-ročné obdobie maďarizácie. Po prvej svetovej vojne a rozpade Rakúsko-Uhorska vznikla v roku 1918 Československá republika.
Samostatné Slovensko a európska integrácia
V roku 1939 pod vplyvom medzinárodných udalostí na Slovensku vznikol samostatný Slovenský štát, no po druhej svetovej vojne bolo obnovené Československo. Rozhodujúcu moc v ňom postupne získala komunistická strana a až tzv. Nežná revolúcia v novembri 1989 zvrhla jej diktatúru.
Demokratická spoločnosť vyplavila na povrch viacero problémov, ktoré mali za následok rozpad spoločného štátu Čechov a Slovákov a 1. januára 1993 vznik samostatnej Slovenskej republiky.
Od 29. marca 2004 je Slovensko členom NATO, od 1. mája 2004 členom EÚ. V decembri 2007 sa stalo súčasťou schengenského priestoru a od 1. januára 2009 sa prijatím meny euro zaradilo medzi krajiny eurozóny.
Viac nájdete na www.slovakia.travel
Ekonomika
Ťahúňom slovenskej ekonomiky je dnes automobilový priemysel: Slovensko vyrába v prepočte na obyvateľa najviac áut na svete. Rýchlo sa rozvíjajú aj oblasti elektrotechnického priemyslu, informačno-komunikačných služieb a centrá zdieľaných služieb.
Slovenská ekonomika je otvorená a silne proexportne orientovaná najmä na trhy krajín EÚ, s ktorými podiel obchodného obratu tvorí zhruba tri štvrtiny z celkového objemu. Na celkovom vývoze sa najviac podieľa automobilový a elektrotechnický priemysel.
Slovensko sa v 90. rokoch minulého storočia úspešne transformovalo z centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú. Podarilo sa uskutočniť viaceré štrukturálne reformy, čo umožnilo pritiahnuť zahraničné investície.
Priemysel je pilierom ekonomiky
V súčasnosti sa ekonomike darí, čoho dôkazom je aj to, že oživenie rastu hospodárstva po globálnej ekonomickej kríze bolo jedným z najrýchlejších v rámci krajín EÚ. Reálny rast HDP v roku 2015 dosiahol úroveň 3,6 % a jeho udržateľnosť sa predpokladá aj do budúcnosti. Reálny HDP SR na obyvateľa dosahoval v r. 2014 77 % úrovne EÚ.
Zlepšujúci sa trh práce prináša dlhodobý pokles priemernej nezamestnanosti (11,5 % v roku 2015). Napriek tomu existujú značné regionálne a štrukturálne rozdiely, ktoré spôsobujú sústredenie výroby prevažne do vyspelejších častí krajiny.
Od roku 2000 zažíva po strojárstve rozkvet aj elektrotechnický priemysel, ktorý je vďaka novým technológiám najrýchlejšie rastúcim priemyselným odvetvím. K tradičným odvetviam priemyslu, akými sú strojársky, chemický, elektrotechnický, drevospracujúci a potravinársky, pribúdajú odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, najmä informačno-komunikačné služby a centrá zdieľaných služieb. Nárast ich významu a vplyvu potvrdzujú inovatívne spoločnosti v oblasti IT, napríklad firma ESET, ktorá dnes pôsobí v 180 krajinách sveta.
Automobilovému priemyslu sa na Slovensku darí
Po úspešnom etablovaní sa nemeckej automobilky Volkswagen na slovenskom trhu začiatkom 90-tych rokov 20. storočia sa k nej v roku 2006 pripojili aj francúzsky koncern PSA/Peugeot Citroën a kórejská automobilka KIA Motors. Automobilový priemysel, ktorý zamestnáva desiatky tisíc kvalifikovaných pracovníkov, sa stal jednou z najvýznamnejších súčastí slovenského hospodárstva.
Historicky rekordná produkcia áut v roku 2015, vyše milión kusov, zaradila Slovensko na prvé miesto vo svete v počte vyrobených áut na osobu (až 184 áut na 1000 obyvateľov). Vďaka novej rozsiahlej investícii automobilky Jaguar Land Rover, ktorá sa rozhodla postaviť pri Nitre prvý závod na starom kontinente v hodnote 1,5 mld. eur, sa Slovensko stane regionálnym lídrom v automobilovom priemysle.
Krajina príťažlivá pre investorov
Slovensko je jednou z najatraktívnejších investičných destinácií v stredoeurópskom regióne. Okrem výhodnej geografickej polohy ponúka aj zaujímavé investičné prostredie vďaka politickej a ekonomickej stabilite, ako aj jednotnej európskej mene. S cieľom poskytnúť domácim i zahraničným investorom zručnú a dostatočne kvalifikovanú pracovnú silu zaviedlo Slovensko systém duálneho vzdelávania, ktorý reflektuje dopyt. Vláda podporuje investorov aj prostredníctvom investičných stimulov. Investície smerujú najmä do bankovníctva a finančníctva, energetiky, automobilového a elektrotechnického priemyslu. Priame zahraničné investície sa podieľajú na tvorbe HDP až 60 percentami.
Najväčšími investormi na Slovensku sú Holandsko, Rakúsko a Česká republika, pričom celkový objem priamych zahraničných investícií ku koncu roku 2014 dosahoval 43,23 mld. EUR .
Úspechy v oblasti vedy, výskumu a inovácií
O schopnostiach slovenských výskumníkov, vývojárov a inžinierov svedčia úspešné projekty zahraničných aj domácich spoločností. V Bratislave už tretí rok vyrába automobilka Volkswagen prvý sériovo vyrábaný elektromobil e-up! Prvé lietajúce auto Aeromobil slovenských výrobcov, ktoré bolo predstavené na výstave EXPO 2015 v Miláne, vzbudilo celosvetovú pozornosť. Slovenskí študenti a mladí vedci získavajú na prestížnych medzinárodných súťažiach v USA vysoké ocenenia. Okrem toho pôsobí na Slovensku množstvo start-upov, ktorých produkty si razia cestu na svetové trhy (systém Piano Media na spoplatnenie obsahu a služieb na internete či offline navigácia Sygic). V máji 2016 bude z kozmodromu v Kalifornii vypustená prvá slovenská družica na príjem veľmi dlhých rádiových vĺn pochádzajúcich z hlbín vesmíru a horných vrstiev atmosféry.