Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Kuchyňa

Hladní či smädní? Na Slovensku nájdete kvalitnú gastronómiu s tradičnými jedlami, ale aj modernú kuchyňu s európskymi vplyvmi. Regionálne jedlá sú pestré tak ako slovenská krajina samotná.

Tradičná kuchyňa horských oblastí praje najmä milovníkom syrov a mliečnych výrobkov. V nižšie položených miestach ochutnajte pikantnejšie jedlá, kapustové špeciality, husacinu, divinu, lokše alebo trdelník. Kvalita slovenských vín oslovila odborníkov, ktorí im na prestížnych svetových súťažiach ako Concours mondial de Bruxelles či Vinalies internationales de Paris udeľujú najvyššie ocenenia.

halusky

Tradičné jedlá

Základnými zložkami slovenskej stravy boli v minulosti mlieko, zemiaky a kapusta. Z ich kombinácie sa pripravovali chutné jedlá (napr. strapačky – halušky s kapustou, atď.). Mlieko sa pilo sladké aj kyslé, obľúbené boli mliečne výrobky ako cmar, tvaroh, smotana, bryndza (slaný ovčí tvaroh) a ovčie syry. 

K najobľúbenejším mliečnym výrobkom dnes patria syrové korbáčiky, parenice, oštiepky a bryndza. Kúpite ich takmer v každých potravinách, najlepšie však chutia priamo od výrobcov, najmä v podtatranskom regióne Liptov. 

Typickým slovenským národným jedlom sú bryndzové halušky so slaninou. Sú to halušky zo zemiakového cesta pomiešané so špeciálnym druhom ovčieho syra – bryndzou, ktoré chutia najlepšie v kolibách alebo na salašoch. Navrch porcie sa pridáva oškvarená slaninka a ideálnou voľbou je k nim ako nápoj kyslé mlieko. Najviac si ich vychutnáte na Majstrovstvách sveta vo varení halušiek v Terchovej. 

Medzi tradičné domáce pokrmy patria jedlá pripravované zo zemiakov (zemiakové placky, lokše), rozličných druhov ovčieho syra a z kapusty. K dobrému slovenskému obedu nesmie chýbať polievka - kapustnica, cesnačka (niekde servírovaná priamo v bochníku chleba), fazuľovica, hovädzí alebo slepačí vývar. 

Tradičnými slovenskými múčnikmi sú koláče z kysnutého cesta alebo buchty plnené lekvárom, makom, tvarohom či orechmi. Zo západného Slovenska pochádza vynikajúci Skalický trdelník v tvare valca s otvorom vnútri. K vínu alebo pivu sú obľúbené slané koláče (kapustník, oškvarkové i zemiakové pagáče). 

kacica

Moderná kuchyňa

Gastronómia v okolí Bratislavy je veľmi pestrá. Okrem tradičnej slovenskej kuchyne sa v nej prejavujú aj vplyvy maďarskej a rakúskej kuchyne. V Bratislave si teda pochutnáte na rezňoch, guláši, ale aj na jedlách z rýb či z diviny. 

Viacero typických slovenských potravín získalo ochrannú známku. Patria medzi ne syry ako Slovenská bryndza, parenica, oštiepok či Oravské korbáčiky, Klenovský syrovec, ale aj obľúbený dezert Skalický trdelník. Určite si pochutnáte aj na dobrotách s označením Zaručené tradičné špeciality ako Bratislavské rožky (plnené orechmi alebo makom), Spišské párky či Liptovská saláma. 

Gastronomickým zážitkom sú jesenné husacie hody, ktorými je preslávená najmä dedina Slovenský Grob pri Bratislave. Zaujímavá je aj dedinská zabíjačka. Zabíjačkové špeciality (jaternice, tlačenka, huspenina) sú v ponuke vo viacerých reštauračných zariadeniach.

V súčasnosti môžeme v slovenskej kuchyni badať prvky najnovších trendov. Tradičné slovenské špeciality dnes pripravujú šéfkuchári iným spôsobom. Vedia ich odľahčiť a dať im novú, atraktívnu podobu. Okrem reštaurácií spoznáte slovenskú gastronómiu aj počas gurmánskych podujatí ako Slovak Food Festival (v máji v Bratislave), Gurmán fest (v júni v Bratislave). 

Niečo na zapitie

Masovo rozšíreným limonádam svetových značiek na Slovensku úspešne konkurujú domáce nealkoholické nápoje, ako je Vinea a Kofola, ale aj bohatý výber miestnych stolových minerálnych vôd. Viacero z nich má aj blahodarné účinky na zdravie. 

Špecifickým slovenským destilátom je borovička pálená z borievky. Obľúbenými alkoholickými nápojmi sú aj destiláty z ovocia. Na horských chatách si pýtajte pálenku s vylúhovaným koreňom horca. Obľúbené sú likéry vyrobené z liečivých bylín a lesných plodov. 

Okrem destilátov je veľmi rozšírené aj pivo. Slovenské pivá majú vysokú kvalitu, porovnateľnú s poprednými svetovými značkami. Autentickú chuť rôznych druhov nefiltrovaných pív okúsite v minipivovaroch. 

Na Slovensku sa pestujú aj kvalitné odrodové vína a tradícia pestovania viniča siaha až do rímskych čias. Prísť na Slovensko a spoznať jedinečné vína musí patriť do itinerára každého gurmána. Na Slovensku je šesť vinohradníckych regiónov a osem vínnych ciest. Na nich spoznáte oceňované slovenské vína – ľahké biele, ružové aj červené. 

Výnimočné miesto patrí jedinečným sladkým vínam z tokajskej oblasti, ktoré získali prívlastok kráľ vín – víno kráľov. Svetovo preslávená Tokajská vinohradnícka oblasť leží na juhovýchode krajiny. Z malokarpatských vín spomenieme známu račiansku frankovku modrú, obľúbený nápoj panovníčky Márie Terézie. Počas korunovačných slávností (v júni v Bratislave) zvykne tiecť priamo z fontány v centre Bratislavy. 

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Nedávne aktuality

09.05.2016
Web slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk je spustený
Jeden z kľúčových komunikačných kanálov blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ – oficiálna webová stránka www.eu2016.sk – je už online. Predsednícky web bol spustený v pondelok, 9. mája 2016, keď si zároveň ako členská krajina EÚ pripomíname Deň Európy.
Viac
05.05.2016
O programe SK PRES s generálnym tajomníkom Rady EÚ J. Tranholmom-Mikkelsenom
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo v Rade Európskej únie Ivan Korčok prijal v Bratislave v dňoch 3.-4. mája 2016 generálneho tajomníka Rady EÚ Jeppe Tranholma-Mikkelsena.
Viac
03.05.2016
Slovensko má záujem pomôcť Čiernej Hore v prístupovom procese
Pokrok Čiernej Hory v prístupovom procese do Európskej únie a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Čiernej Hory a jej hlavného vyjednávača s EÚ Aleksandrom Pejovićom v Bratislave.
Viac
02.05.2016
Štátny tajomník I. Korčok o výzvach slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ sa 26. apríla na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zúčastnil na workshope Národného konventu o Európskej únii.
Viac
05.05.2016
SK PRES v číslach
Viac
05.05.2016
Predsedníctvo v Bratislave
Viac
05.05.2016
Tlačové centrum v Redute
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky