Slovensko a eú
Unikátne Slovensko
Slovensko je hradná veľmoc
Čím menšia krajina, tým väčší počet hradov. Vo svete by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov. Prvá písomná zmienka o Devíne, najstaršom hrade na Slovensku pochádza z roku 868. Spišský hrad zapísaný do zoznamu UNESCO patrí svojou rozlohou medzi desať najväčších hradov na svete. Hrôzostrašný príbeh krvavej grófky Alžbety Báthoryovej z Čachtického hradu pozná už celý svet. Spolu však na Slovensku nájdete až 220 hradov a hradných zrúcanín, ako aj 425 kaštieľov.
Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete
Cestujte v čase a zistíte ako vyzeral po stáročia pre Slovensko typický vidiecky život. Malebná drevená dedinka Čičmany v podhorskej oblasti Strážovských vrchov je vôbec prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete. Kde sa vzali Čičmany? Ako žili a bývali slovenskí predkovia? Ako sa obliekali? Ako vznikali maľované drevené domy, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky? Čaká tu na vás zaujímavé rozprávanie siahajúce do ďalekej minulosti. Veď prvá zmienka o dedine pochádza z roku 1272.
Svetový skalný unikát
Raz sa tu boli pozrieť aj Apači a tvrdili, že je to väčší unikát než ich skalné obydlia. V Brhlovciach v nich totiž bývajú ľudia po celý rok, kým oni využívajú svoje iba v lete. Veríte tomu, že na Slovensku sa ešte stále býva v kamenných „jaskyniach“? V Brhlovciach sa nachádzajú jedinečné domy vysekané do skaly a traduje sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. storočí v období tureckých vojen ako obrana pred hroziacim nebezpečenstvom.
Vlčie hory – divočina a stratený raj
Hovorí sa, že európska divoká príroda neexistuje už stáročia. Na Slovensku áno. V Národnom parku Poloniny, na hranici s Poľskom a Ukrajinou, sa nachádza nedotknuté územie s názvom Vlčie hory so stromami starými vyše tisíc rokov. Dokazuje to, že aj európska divoká príroda môže byť rovnako úžasná ako tá v Afrike. V priestore, kde široko-ďaleko nenájdete človeka, tu žijú v nádhernej divočine ohrozené druhy zvierat ako rys, vlk, medveď, bobor, divoký kôň a obrovské prehistorické zviera zubor. Vzácnosťou je aj jedinečná čierna obloha bez svetelného smogu s hviezdami ako na dlani.
Naveky tajomné – kamenné gule v Megoňkách
Najväčšia kamenná guľa má priemer 2,15 metra a pomenovali ju Mary. Takéto obrovské kamenné gule, ktoré sú porovnateľné so svetovo preslávenými nálezmi v Mexiku alebo v Kostarike, nájdete v kysuckej prírodnej rezervácii Klokočovské skálie. Ide totiž o najväčšie známe nálezisko kamenných gulí v Európe a skrývajú tajomstvo staré milióny rokov. Doteraz sa nikomu nepodarilo dostatočne vysvetliť ich pôvod.
Herliansky gejzír – svetová rarita
Už vyše 140 rokov vystrekuje spod zemského povrchu gejzír v kúpeľnej dedinke Herľany. Hoci v súčasnosti prameň dosahuje výšku už „len“ 20 metrov v pravidelných intervaloch raz za 32 až 36 hodín, v roku 1874 voda tryskala neprestajne desať dní do výšky až 112 metrov. Čo ho odlišuje od ostatných gejzírov? Kým väčšina gejzírov vo svete vystrekuje horúcu vodu, ten Herliansky je preslávený nízkou teplotou, iba 14 až 18 °C. V rokoch 1957 až 2006 bol dokonca jediným studeným gejzírom v Európe. V súčasnosti nájdete podobné len na Islande.
Jediný orloj na svete s pravým slnečným časom
Jediný slovenský orloj v Starej Bystrici na Kysuciach je aj jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Keďže zostaviť orloj a vysvetliť ako funguje je hotová veda, zjednodušene povedané, ten staro-bystrický ako jediný na svete ukazuje presný slnečný čas. Za svoju presnosť vďačí tomu, že je špeciálne nastavený pre miesto, na ktorom stojí.
Podnik žijúci už sedem storočí – Kremnická mincovňa
Mince sa v nej razia už od roku 1328 a je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite. V kremnickej mincovni sa vyrábajú aj slovenské euromince a je známym fenoménom v oblasti numizmatiky, histórie umenia a techniky. Najväčšiu produkciu zaznamenala Kremnická mincovňa za panovania Márie Terézie.
Mŕtve more v srdci Európy – zázračná voda v Podhájskej
Vedeli ste, že voda z termálnych prameňov v Podhájskej má dokonca ešte lepšie účinky ako voda zo svetoznámeho Mŕtveho mora? Voda v termálnych bazénoch v Podhájskej je jedinečná svojho druhu v celej Európe a svojím zložením je svetovým unikátom.
Kamzík tatranský
Ide o celkom unikátny druh kamzíka, pretože po skončení ľadových dôb sa vyvíjal tisíce rokov úplne izolovane a je odlišný od svojich príbuzných kamzíkov v Alpách či v Apeninách. Už ich ostalo len tisíc kusov. Tento endemický druh nenájdete nikde inde na Zemi, len vo Vysokých Tatrách.