Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Pamiatky UNESCO

Objavte tajomné zákutia pralesov, ojedinelé podzemné kráľovstvá, starobylé mestá či impozantné artefakty ľudového umenia. Podmanivé prírodné krásy spolu s fascinujúcou architektúrou vytvárajú pôvab Slovenska.

Pamiatky zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO na území Slovenska:

  • Spišský hrad s okolím
  • Banská Štiavnica
  • Vlkolínec
  • jaskyne a priepasti Slovenského a Aggtelekského krasu
  • historické mesto Bardejov
  • Dobšinská ľadová jaskyňa
  • Karpatské bukové pralesy
  • drevené kostoly Karpatského oblúka
  • spišské mesto Levoča

Banska Stiavnica

Banská Štiavnica

Mystické miesto obkolesené Štiavnickými vrchmi v sebe spája zvláštnu mágiu a zároveň príjemnú rodinnú atmosféru. Bohatá tradícia baníctva sa v meste zachovala dodnes. Jedinečné banské vodné nádrže – tajchy sa dnes využívajú ako prírodné kúpaliská. Priamo v meste môžete aj v súčasnosti sfárať do bane alebo navštíviť banský skanzen. Medzi dominanty mesta patrí štiavnická baroková Kalvária či Starý a Nový zámok. Očarujúce je aj okolie Banskej Štiavnice s množstvom turistických a cykloturistických trás.

spissky hrad

Spišský hrad, Levoča a pamiatky okolia  

Jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, Spišský hrad, zažil svoj najväčší rozkvet v 15. storočí, keď bol reprezentačným šľachtickým sídlom. Hrad je vyhľadávanou turistickou atrakciou Spiša. Za návštevu stojí aj Spišské Podhradie s renesančno-barokovými meštianskymi domami, cirkevné mesto Spišská Kapitula a gotický kostol Ducha svätého v Žehre. Stredoveké kráľovské mesto Levoča patrí medzi historické skvosty Slovenska. Chrám sv. Jakuba sa pýši najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete z dielne Majstra Pavla z Levoče.

BJ 2

Bardejov

Gotická perla Šariša sa môže pochváliť množstvom mimoriadne vzácnych pamiatok. Unikátnym je umiestnenie goticko-renesančnej budovy mestskej radnice v strede obdĺžnikového námestia. Dominantou Bardejova je gotický kostol Baziliky sv. Egídia, ktorej interiér očarí návštevníkov jedinečným súborom jedenástich neskorogotických krídlových oltárov. V blízkosti centra sa nachádza urbanistická kuriozita – súbor židovských budov s bývalými kúpeľmi a synagógou. Neodmysliteľnou súčasťou mesta sú Bardejovské Kúpele, ktoré patria medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku.

dobsinska ladova

Poklad pod zemou

K svetovým prírodným unikátom patria jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, ku ktorým neskôr pribudla Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. V tomto obrovskom podzemnom ľadovci nájdete nádherné ľadové stĺpy, ľadopády a stalagmity. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná svojho druhu v Európe. Jaskyňu zdobia kryštály aragonitu, ktoré pripomínajú krehké koraly a morské sasanky. Unikátom Krásnohorskej jaskyne je Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, ktorý patrí s výškou 32,6 metrov medzi najväčšie sintrové útvary na svete.

bukovske vrchy

Karpatské bukové pralesy

Pralesy Stužica, Rožok, Havešová v Bukovských vrchoch a Vihorlatský prales predstavujú jedinečné pôvodné lesy bez civilizačných zásahov. Zažijete tu neopakovateľnú atmosféru prirodzeného prostredia skutočného lesa, plného tajuplných skvostov prírody. Dominantnou drevinou je buk, dorastajúci do výšky až  40 metrov. Vysoké vrchy a nádherné hlboké doliny vytvárajú nerušený domov pre vzácne živočíchy, ako sú medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid či los mokraďový. Pre tých, ktorí majú radi panenskú prírodu, sú Karpatské bukové pralesy tým pravým miestom na oddych.

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Nedávne aktuality

09.05.2016
Web slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk je spustený
Jeden z kľúčových komunikačných kanálov blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ – oficiálna webová stránka www.eu2016.sk – je už online. Predsednícky web bol spustený v pondelok, 9. mája 2016, keď si zároveň ako členská krajina EÚ pripomíname Deň Európy.
Viac
05.05.2016
O programe SK PRES s generálnym tajomníkom Rady EÚ J. Tranholmom-Mikkelsenom
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo v Rade Európskej únie Ivan Korčok prijal v Bratislave v dňoch 3.-4. mája 2016 generálneho tajomníka Rady EÚ Jeppe Tranholma-Mikkelsena.
Viac
03.05.2016
Slovensko má záujem pomôcť Čiernej Hore v prístupovom procese
Pokrok Čiernej Hory v prístupovom procese do Európskej únie a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Čiernej Hory a jej hlavného vyjednávača s EÚ Aleksandrom Pejovićom v Bratislave.
Viac
02.05.2016
Štátny tajomník I. Korčok o výzvach slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ sa 26. apríla na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zúčastnil na workshope Národného konventu o Európskej únii.
Viac
05.05.2016
SK PRES v číslach
Viac
05.05.2016
Predsedníctvo v Bratislave
Viac
05.05.2016
Tlačové centrum v Redute
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky