Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Prírodné krásy

Vyše 40 percent Slovenska pokrývajú lesy, čo radí našu krajinu k európskej špičke. Nájdete tu hory, parky, vrchy, vodné plochy či rieky, ktoré si hľadajú cestu cez bralá a vytvárajú tak jedinečné scenérie, ktoré si zamilujete. Vydajte sa na výlet a spoznajte prírodné krásy Slovenska.

Lomnický štít

Lomnický štít

Výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska – Lomnický štít, je jedna z úžasných turistických atrakcií Vysokých Tatier. Lanovkou sa vyveziete až do nadmorskej výšky 2 634 metrov. Za pekného počasia ponúka vrchol Lomnického štítu jedinečný panoramatický výhľad. Do zorného poľa ľudského oka sa vmestí takmer pätina územia Slovenska. Na Lomnickom štíte sa nachádza observatórium s meteorologickou stanicou, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom na Slovensku. Romantiku pod hviezdami tu môžete zažiť z najvyššie položeného hotelového apartmánu.

plťka

Prielom Dunajca

Trasa prielomom Dunajca v Pieninskom národnom parku z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka patrí k najkrajším výletom na Slovensku. Miesto je opradené povesťami. Špeciálnym zážitkom je plavba na pltiach, no celý úsek sa dá prejsť aj pešo či na bicykli. Na začiatku prielomu sa koryto Dunajca zužuje. Miesto sa nazýva Jánošíkov skok a voda tu pri šírke 10 metrov dosahuje hĺbku až 12 metrov. Pri treťom meandri Dunajca sú na svahu Holice (v nadmorskej výške 828 metrov) skalné veže vysoké 80 metrov s názvom Sedem mníchov. V závere prielomu vyviera prameň Storočná voda. Hovorí sa, že kto sa z neho napije, dožije sa sto rokov.

sad janka krala

Sad Janka Kráľa v Bratislave

Je to najstarší verejný park v strednej Európe. Nachádza sa na pravom brehu Dunaja. Bol založený v rokoch 1774 – 1776 ako prvý park pre širokú verejnosť. Podľa barokového klasicizmu jeho základ tvorila osemramenná hviezdica. Dnešná podoba parku je z roku 1839. Vzácne stromy dopĺňa drobná architektúra, malé kruhovité priestory zdobia prvky zverokruhu. Najvýraznejším architektonickým prvkom Sadu Janka Kráľa je jedinečný záhradný altánok, pôvodne gotická veža františkánskeho kostola. Najvzácnejšie sú 200-ročné platany javorolisté, ktorých kmene majú obvod vyše šesť metrov a dotvárajú kulisu veľkým trávnatým priestranstvám.

mara vodicka 1

Liptovská Mara

Je to najväčšia vodná nádrž na Slovensku, známa tiež ako Liptovské more. Vodné dielo vybudovali v rokoch 1970 až 1975 na zmiernenie nebezpečenstva povodní na Váhu. Pri stavbe úplne vysídlili a zaplavili trinásť obcí. Najvýznamnejšie pamiatky z nich rozobrali a nanovo postavili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Obľúbeným rekreačným centrom je Liptovský Trnovec, kde sa nachádza známy autokemping, prístav a sú tu aj výborné možnosti na jachting a windsurfing, ako aj turistické trasy do Chočských vrchov a Západných Tatier. Letná turistická sezóna sa tu začína v polovici júna a trvá do septembra.

 janosikove diery

Jánošíkove diery v Malej Fatre

Podľa slovenského ľudového hrdinu Juraja Jánošíka je pomenovaná sústava tiesňav a kaňonov v Malej Fatre. Preteká nimi potok s vyše 20 vodopádmi, ktorý formuje nádherné skalné útvary. Atraktívne turistické chodníky s lávkami, reťazami a rebríkmi sú vhodné pre rodiny s deťmi, ale aj pre náročnejších turistov. Cez Jánošíkove diery sa dostanete na dva vrcholy Malej Fatry – Malý a Veľký Rozsutec. V Terchovej, ktorá je východiskovým bodom turistiky, určite navštívte rodnú osadu legendárneho zbojníka Jánošíka alebo populárny folklórny festival Jánošíkove dni.

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Nedávne aktuality

09.05.2016
Web slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk je spustený
Jeden z kľúčových komunikačných kanálov blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ – oficiálna webová stránka www.eu2016.sk – je už online. Predsednícky web bol spustený v pondelok, 9. mája 2016, keď si zároveň ako členská krajina EÚ pripomíname Deň Európy.
Viac
05.05.2016
O programe SK PRES s generálnym tajomníkom Rady EÚ J. Tranholmom-Mikkelsenom
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo v Rade Európskej únie Ivan Korčok prijal v Bratislave v dňoch 3.-4. mája 2016 generálneho tajomníka Rady EÚ Jeppe Tranholma-Mikkelsena.
Viac
03.05.2016
Slovensko má záujem pomôcť Čiernej Hore v prístupovom procese
Pokrok Čiernej Hory v prístupovom procese do Európskej únie a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Čiernej Hory a jej hlavného vyjednávača s EÚ Aleksandrom Pejovićom v Bratislave.
Viac
02.05.2016
Štátny tajomník I. Korčok o výzvach slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ sa 26. apríla na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zúčastnil na workshope Národného konventu o Európskej únii.
Viac
05.05.2016
SK PRES v číslach
Viac
05.05.2016
Predsedníctvo v Bratislave
Viac
05.05.2016
Tlačové centrum v Redute
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky