Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Regióny

Slovensko je napriek svojej menšej rozlohe nesmierne rôznorodé. Príroda, ľudia a predovšetkým historický vývoj so sebou postupne priniesli rozčlenenie územia na regióny. Medzi najznámejšie patria Liptov, Spiš či Orava. Unikátnu nedotknutú prírodu spolu s jedinečnými tradíciami, špecialitami a kultúrou však nájdete aj na Gemeri či na Horehroní. Tieto regióny sú dnes administratívne rozdelené do ôsmich krajov.

BA most

Bratislavský kraj

Rozlohou najmenší je Bratislavský kraj s približne 600-tisíc obyvateľmi. Hraničí s Rakúskom a Maďarskom. Leží tu hlavné mesto Bratislava, dôležité priemyselné, politické, ekonomické a kultúrne centrum. Od Viedne je vzdialená 65 km, čo je najmenšia vzdialenosť dvoch hlavných miest v Európe. Symbolom kraja je 700-ročná vinárska tradícia. Medzi najznámejšie atrakcie v kraji  patrí Bratislavský hrad, Dóm svätého Martina, Medzinárodná Dunajská cyklistická cesta, Moravská cyklotrasa, Malokarpatská vínna cesta, zrúcanina hradu Devín a hrad Červený Kameň, galéria moderného umenia Danubiana v Čunove, plavby po Dunaji či tradičné remeslá.

trnava korzo

Trnavský kraj

V Trnavskom kraji žije približne 500-tisíc obyvateľov. Hraničí s Českou republikou a Maďarskom.  Centrom je Trnava s trinástimi kostolmi, ktorú prezývajú aj Malý Rím. Nachádzajú sa tu svetoznáme kúpele Piešťany a v malebnom prostredí Malých Karpát jaskyňa Driny a Smolenický kras. Navštevované sú hrady a zámky – Ostrý Kameň,  Dobrá Voda, Smolenický zámok. Časť Záhorie je známe kúpeľmi v Smrdákoch, bazilikou v Šaštíne a mestom Skalica. Veľkej obľube sa tešia aj termálne kúpaliská v Dunajskej Strede, Veľkom Mederi či jedinečné vodné mlyny na Malom Dunaji. K atrakciám kraja patrí aj Kaštieľ v Dolnej Krupej či vodné dielo Gabčíkovo.

trencin

Trenčiansky kraj

V Trenčianskom kraji žije približne 600-tisíc obyvateľov. Susedí s Českou republikou. Centrom kraja je mesto Trenčín. Rímsky nápis na skale Trenčianskeho hradu je najsevernejší doklad pobytu rímskych vojsk v strednej Európe. Významné miesto majú minerálne a termálne vody v kúpeľoch Trenčianske Teplice, Bojnice a Nimnica. Klenotom kraja je rozprávkový Bojnický zámok. Navštevované sú aj hrady Beckov, Čachtice, Tematín. Cieľmi návštevníkov sú aj rodný dom Ľudovíta Štúra v Uhrovci, mohyla M. R. Štefánika na vrchu Bradlo a ZOO v Bojniciach. Z prírodných krás lákajú najmä Súľovské skaly a Manínska tiesňava.

NR panoramata

Nitriansky kraj

Nitriansky kraj má približne 700­-tisíc obyvateľov. Hraničí s Maďarskom. Jeho metropolou je Nitra s najstaršími historickými pamiatkami na Slovensku. V regióne nájdete starobylé kostoly – Dražovce, Kostoľany pod Tribečom a hrady Gýmeš a Hrušov. Kaštieľ v Topoľčiankach dopĺňa Národný žrebčín či Zubria zvernica – jediná na Slovensku. V okolí Levíc sú unikátne skalné obydlia v Brhlovciach. Mesto Komárno sa pýši pevnosťou – najzachovalejším fortifikačným systémom na Slovensku. Termálne kúpaliská majú celoročnú prevádzku – Štúrovo, Komárno, Podhájska a Patince. K zaujímavostiam patrí aj zbierka cudzokrajných drevín v Arboréte Mlyňany. 

ZA namestie

Žilinský kraj

Žilinský kraj na severozápade Slovenska má približne 600-tisíc obyvateľov. Hraničí s Českom a Poľskom. Metropolou kraja je Žilina. Najkrajším hradom je Oravský hrad a nachádza sa tu aj viacero strážnych hradov a zrúcanín – Strečno, Starý hrad, Lietava. Z pamiatok ľudovej architektúry je najznámejší Vlkolínec (pamiatka UNESCO) či skanzeny v Zuberci, Pribyline a Vychylovke.  Vyhľadávané sú kúpele v Rajeckých a Turčianskych Tepliciach a kúpele Lúčky. Rajom pre peších turistov i cyklistov a v zime pre lyžiarov sú Malá Fatra, Veľká Fatra, no najmä Západné Tatry a Nízke Tatry so strediskom Jasná. Navštevované sú aj jaskyne, vodné nádrže a aquaparky.

 BB namestie

Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj s približne 600-tisíc obyvateľmi má sídlo v Banskej Bystrici. Susedí s Maďarskom. Kraj má bohatú banícku minulosť, ktorú môžete pozorovať v mestách Banská Štiavnica (pamiatka UNESCO) a Kremnica. Pamiatky ľudovej architektúry sa nachádzajú v Španej Doline a Hronseku. Na pešiu turistiku sú vhodné Nízke Tatry, na zimné športy lyžiarske strediská Donovaly a Chopok-juh. Podzemné bohatstvo možno obdivovať v Harmaneckej alebo Bystrianskej jaskyni. Atrakciou Čierneho Balogu je tajuplný prales a romantická Čiernohronská lesná železnica. Početné sú zrúcaniny hradov, napríklad Fiľakovo či Modrý Kameň. Známe sú aj kúpele Dudince, Sklené Teplice a Sliač.

PO kostol

Prešovský kraj

Prešovský kraj, ktorý hraničí s Poľskom a Ukrajinou, má približne 800-tisíc obyvateľov. Jeho   metropolou je Prešov, centrum Šariša. Nachádzajú sa tu mesto Bardejov (pamiatka UNESCO), krásne drevené kostoly (v Zozname UNESCO), aj Bardejovské Kúpele. Súčasťou kraja je turisticky celoročne najpríťažlivejšia oblasť Slovenska – Vysoké Tatry. Územie je bohaté na kaštiele (Strážky), kláštory  (Červený kláštor) a hrady – Kežmarský či Ľubovniansky. Prírodnými skvostami Spiša sú Národné parky Pieniny a Slovenský raj. Históriu pripomínajú skanzeny v Starej Ľubovni a Bardejovských Kúpeľoch. Atrakciou je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

kosice kostol

Košický kraj

Košický kraj s približne 800-tisíc obyvateľmi má sídlo v Košiciach, druhom najväčšom meste Slovenska. Susedí s Ukrajinou a Maďarskom. V Košiciach sa nachádza veľké množstvo kultúrnohistorických pamiatok, ale aj najväčšia zoologická záhrada na Slovensku s najväčšou rozlohou v rámci strednej Európy. V časti regiónu Gemer leží Národný park Slovenský kras s prekrásnou prírodou. Navštevovaný je kaštieľ Betliar a na Gotickej ceste sa nachádza mnoho gotických kostolov. Vyhľadávané sú lokality v okolí vodnej nádrže Zemplínska šírava. Prírodným skvostom kraja je Národný park Slovenský raj. Morské oko s chránenou flórou a faunou je najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku.

Viac nájdete na www.slovakia.travel

Nedávne aktuality

09.05.2016
Web slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk je spustený
Jeden z kľúčových komunikačných kanálov blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ – oficiálna webová stránka www.eu2016.sk – je už online. Predsednícky web bol spustený v pondelok, 9. mája 2016, keď si zároveň ako členská krajina EÚ pripomíname Deň Európy.
Viac
05.05.2016
O programe SK PRES s generálnym tajomníkom Rady EÚ J. Tranholmom-Mikkelsenom
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo v Rade Európskej únie Ivan Korčok prijal v Bratislave v dňoch 3.-4. mája 2016 generálneho tajomníka Rady EÚ Jeppe Tranholma-Mikkelsena.
Viac
03.05.2016
Slovensko má záujem pomôcť Čiernej Hore v prístupovom procese
Pokrok Čiernej Hory v prístupovom procese do Európskej únie a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Čiernej Hory a jej hlavného vyjednávača s EÚ Aleksandrom Pejovićom v Bratislave.
Viac
02.05.2016
Štátny tajomník I. Korčok o výzvach slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ sa 26. apríla na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zúčastnil na workshope Národného konventu o Európskej únii.
Viac
05.05.2016
SK PRES v číslach
Viac
05.05.2016
Predsedníctvo v Bratislave
Viac
05.05.2016
Tlačové centrum v Redute
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky