Menu

Blog
SK EN FR DE
stiahnuť kalendár
predsedníctva

Slovensko a eú

Unikátne Slovensko

Jedinečné hrady, jaskyne, termálne pramene, ľudová architektúra, európsky ekvivalent Mŕtveho mora, slávne keltské mesto, európska divočina a mnoho iného. Spoznajte turistické unikáty Slovenska, ktoré by ste len ťažko hľadali inde vo svete.

devin

Slovensko je hradná veľmoc

Čím menšia krajina, tým väčší počet hradov. Vo svete by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov. Prvá písomná zmienka o Devíne, najstaršom hrade na Slovensku pochádza z roku 868. Spišský hrad zapísaný do zoznamu UNESCO patrí svojou rozlohou medzi desať najväčších hradov na svete. Hrôzostrašný príbeh krvavej grófky Alžbety Báthoryovej z Čachtického hradu pozná už celý svet. Spolu však na Slovensku nájdete až 220 hradov a hradných zrúcanín, ako aj 425 kaštieľov.

cicmanae2

Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete

Cestujte v čase a zistíte ako vyzeral po stáročia pre Slovensko typický vidiecky život. Malebná drevená dedinka Čičmany v podhorskej oblasti Strážovských vrchov je vôbec prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete. Kde sa vzali Čičmany? Ako žili a bývali slovenskí predkovia? Ako sa obliekali? Ako vznikali maľované drevené domy, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky? Čaká tu na vás zaujímavé rozprávanie siahajúce do ďalekej minulosti. Veď prvá zmienka o dedine pochádza z roku 1272.

brhlovce2

Svetový skalný unikát

Raz sa tu boli pozrieť aj Apači a tvrdili, že je to väčší unikát než ich skalné obydlia. V Brhlovciach v nich totiž bývajú ľudia po celý rok, kým oni využívajú svoje iba v lete. Veríte tomu, že na Slovensku sa ešte stále býva v kamenných „jaskyniach“? V Brhlovciach sa nachádzajú jedinečné domy vysekané do skaly a traduje sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. storočí v období tureckých vojen ako obrana pred hroziacim nebezpečenstvom.

poloninyVlčie hory – divočina a stratený raj

Hovorí sa, že európska divoká príroda neexistuje už stáročia. Na Slovensku áno. V Národnom parku Poloniny, na hranici s Poľskom a Ukrajinou, sa nachádza nedotknuté územie s názvom Vlčie hory so stromami starými vyše tisíc rokov. Dokazuje to, že aj európska divoká príroda môže byť rovnako úžasná ako tá v Afrike. V priestore, kde široko-ďaleko nenájdete človeka, tu žijú v nádhernej divočine ohrozené druhy zvierat ako rys, vlk, medveď, bobor, divoký kôň a obrovské prehistorické zviera zubor. Vzácnosťou je aj jedinečná čierna obloha bez svetelného smogu s hviezdami ako na dlani.

kamenne guleNaveky tajomné – kamenné gule v Megoňkách

Najväčšia kamenná guľa má priemer 2,15 metra a pomenovali ju Mary. Takéto obrovské kamenné gule, ktoré sú porovnateľné so svetovo preslávenými nálezmi v Mexiku alebo v Kostarike, nájdete v kysuckej prírodnej rezervácii Klokočovské skálie. Ide totiž o najväčšie známe nálezisko kamenných gulí v Európe a skrývajú tajomstvo staré milióny rokov. Doteraz sa nikomu nepodarilo dostatočne vysvetliť ich pôvod.

gejzir herlany

Herliansky gejzír – svetová rarita

Už vyše 140 rokov vystrekuje spod zemského povrchu gejzír v kúpeľnej dedinke Herľany. Hoci v súčasnosti prameň dosahuje výšku už „len“ 20 metrov v pravidelných intervaloch raz za 32 až 36 hodín, v roku 1874 voda tryskala neprestajne desať dní do výšky až 112 metrov. Čo ho odlišuje od ostatných gejzírov? Kým väčšina gejzírov vo svete vystrekuje horúcu vodu, ten Herliansky je preslávený nízkou teplotou, iba 14 až 18 °C. V rokoch 1957 až 2006 bol dokonca jediným studeným gejzírom v Európe. V súčasnosti nájdete podobné len na Islande.

orloj

Jediný orloj na svete s pravým slnečným časom

Jediný slovenský orloj v Starej Bystrici na Kysuciach je aj jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Keďže zostaviť orloj a vysvetliť ako funguje je hotová veda, zjednodušene povedané, ten staro-bystrický ako jediný na svete ukazuje presný slnečný čas. Za svoju presnosť vďačí tomu, že je špeciálne nastavený pre miesto, na ktorom stojí.

kremnica

Podnik žijúci už sedem storočí – Kremnická mincovňa

Mince sa v nej razia už od roku 1328 a je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite.  V kremnickej mincovni sa vyrábajú aj slovenské euromince a je známym fenoménom v oblasti numizmatiky, histórie umenia a techniky. Najväčšiu produkciu zaznamenala Kremnická mincovňa za panovania Márie Terézie.

kupalisko

Mŕtve more v srdci Európy – zázračná voda v Podhájskej

Vedeli ste, že voda z termálnych prameňov v Podhájskej má dokonca ešte lepšie účinky ako voda zo svetoznámeho Mŕtveho mora? Voda v termálnych bazénoch v Podhájskej je jedinečná svojho druhu v celej Európe a svojím zložením je svetovým unikátom.

kamzik2

Kamzík tatranský

Ide o celkom unikátny druh kamzíka, pretože po skončení ľadových dôb sa vyvíjal tisíce rokov úplne izolovane a je odlišný od svojich príbuzných kamzíkov v Alpách či v Apeninách. Už ich ostalo len tisíc kusov. Tento endemický druh nenájdete nikde inde na Zemi, len vo Vysokých Tatrách.

Nedávne aktuality

09.05.2016
Web slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk je spustený
Jeden z kľúčových komunikačných kanálov blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ – oficiálna webová stránka www.eu2016.sk – je už online. Predsednícky web bol spustený v pondelok, 9. mája 2016, keď si zároveň ako členská krajina EÚ pripomíname Deň Európy.
Viac
05.05.2016
O programe SK PRES s generálnym tajomníkom Rady EÚ J. Tranholmom-Mikkelsenom
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo v Rade Európskej únie Ivan Korčok prijal v Bratislave v dňoch 3.-4. mája 2016 generálneho tajomníka Rady EÚ Jeppe Tranholma-Mikkelsena.
Viac
03.05.2016
Slovensko má záujem pomôcť Čiernej Hore v prístupovom procese
Pokrok Čiernej Hory v prístupovom procese do Európskej únie a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Čiernej Hory a jej hlavného vyjednávača s EÚ Aleksandrom Pejovićom v Bratislave.
Viac
02.05.2016
Štátny tajomník I. Korčok o výzvach slovenského predsedníctva v Rade EÚ
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ sa 26. apríla na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zúčastnil na workshope Národného konventu o Európskej únii.
Viac
05.05.2016
SK PRES v číslach
Viac
05.05.2016
Predsedníctvo v Bratislave
Viac
05.05.2016
Tlačové centrum v Redute
Viac
+

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky

Podľa krajiny

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa typu

označiť všetky

Podľa dátumu

označiť všetky
od
do

Podľa témy

označiť všetky